Moje pasje

Strona poświęcona moim pasjom i zainteresowaniom

O autorce

                                  Dorota Lisiak

 

Pasje to wielka sprawa, gdy możemy nimi podzielić się z innymi.

Mam to szczęście, że jak magnes przyciągam ciekawych ludzi. Powstało dzięki temu wiele wywiadów i artykułów, które opublikowane zostały na łamach lokalnej prasy.Strona ta ma na celu zebranie i przestawienie tych najciekawszych.

 

                             Zapraszam do lektury !

 

Kilka słów o sobie…

urodziłam się 6.02.1974 roku w Starachowicach w woj. Świętokrzyskim

Od 1991 roku jestem związana z   Wielkopolską

Dużo zmieniło się w moim życiu, gdy w 2011 roku powołaliśmy

stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko www.gib.org.pl

Moim priorytetem są małe środowiska, lokalne organizacje, których głos często jest nie słyszalny i pomijany oraz niestety zagłuszany przez duże organizacje społeczne.

Od 2012 r. przeszłam szereg wszechstronnych ogólnopolskich i regionalnych

szkoleń dotyczących problematyki działania, funkcjonowania , praw i obowiązków organizacji pozarządowych

 

Uważam, że nie ma rzeczy nie możliwych i jestem przykładem na to że można godzić różne funkcje i działać  również na szerszą skalę dla dobra zarówno małych jak i dużych organizacji.

Od sierpnia 2O14 r. pełniłam funkcje doradcy przy Stowarzyszeniu

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich ( PISOP)

gdzie pomagałam organizacjom oraz grupą nieformalnym

ubiegać się o Mikrodotacje w ramach projektu ,,Wielkopolska Wiara”. W zakres obowiązków  wchodziła również kontrola rozliczeń przyznanych dotacji.

Od 2015 roku jestem Ambasadorem FIO w wymienionym projekcie.

Od listopada 2014 r. również koordynatorką do spraw sieciowania w ramach działania ,,Silni i samorządni” Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych (stowarzyszenie parasolowe zrzeszające 200 organizacji z Wielkopolski)

Pełnię funkcję rzecznika organizacji w ramach w/w stowarzyszenia

W 2015 roku zostałam powołana do Rady Organizacji Pozarządowych przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2016 roku zasiadam w Zespole ds. Kampanii społecznych w Radiu Polskim powołanym przez Radę Działalności Pożytku Publicznego, w Wielkopolsce opiniuję również kampanie społeczne w Radiu Poznań

Jestem członkiem Zespołu ds. Promocji, uczestnictwa rodzin w życiu publicznym i przeciwdziałania ich dyskryminacji przy Pełnomocniku ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania przy Kancelarii Premiera RP.

Od 2017 roku zasiadam także w Wielkopolskiej Radzie Pożytku Publicznego przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu gdzie pełnię funkcję zastępcy przewodniczącej Rady

Zostałam członkinią Rady Programowej Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych ( WRK ZOP)

Działalność w stowarzyszeniu:

Przeprowadziłam ponad 60 projektów (działań)z których część uzyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych ( między innymi Polsko –Amerykańska Fundacji Wolności PAFW, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ( Mikrogranty) , Instytutu Teatralnego im Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie  oraz Gminy Mosina.

Na koncie mam koordynację wydarzeń kulturalnych w tym „ Dni literatury”, „ Literackie Ty ta te” które otrzymało wsparcie wielu znanych artystów ( między  innymi  Natalii  Niemen, Małgorzaty Ostrowskiej, Aleksandra Machalicy, Michała Kowalonka czy Rafała Ziemkiewicza i innych) najwyższych władz państwowych Kancelarii Prezydenta RP B.Komorowskiego,i kościelnych  ( Arcybiskupa  St. Gądeckiego ) mediów -Radia Merkury  itd . Za co młodzież ze stowarzyszenia  otrzymała  nagrodę  za  „Działania Godne Uwagi”

Współpracuje z wieloma artystami, środowiskami twórczymi.

Koordynuję cykl warsztatów, półkolonii, imprez sportowych, wydarzeń gminnych organizowanych przez stowarzyszenie, imprez charytatywnych oraz zbiórek pieniędzy, rajdów, innych działań na rzecz społeczności lokalnej. Jako organizacja OPP wspieramy osoby chore i pokrzywdzone przez los. Realizuję działania charytatywne na rzecz podopiecznych stowarzyszenia.

Znam bardzo dobrze problemy społeczników ze środowisk lokalnych oraz bolączki dużych organizacji. Poprzez, stowarzyszenie staram się bardzo mocno aktywizować mieszkańców. Działam na polu kulturalno oświatowym, charytatywno – społecznym, sportowym ( jesteśmy członkiem Polskiego Związku Szermierczego) współpracując z organizacjami wiejskimi, małymi lokalnymi , dużymi , Instytucjami i innymi podmiotami o podobnym charakterze .

 

Byłam koordynatorką programu dotacyjnego „Równać Szanse” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności skierowanego głównie na aktywizację młodzieży wiejskiej i nabycie przez nich szerokich umiejętności społecznych.

Jestem wieloletnim animatorem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z różnych środowisk.

Największym moim sukcesem w pracy z młodzieżą z małych środowisk jest utworzenie w 2015 roku Młodzieżowego Sejmu Rzeczpospolitej Mosińskiej. W 2016 roku pomysł zyskał poparcie Pani Premier RP Beaty Szydło a w 2017 roku Starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego. W ramach tegorocznej Inauguracji III kadencji naszego Sejmu gościliśmy Posła na Sejm Pana Bartłomieja Wróblewskiego.  W skład Sejmu wchodzi 55 młodych ludzi w wieku od 13 -18 lat z 7 szkół Gminy Mosina. Pomysł jest alternatywą dla miejsc gdzie nie ma Młodzieżowych Rad Gminy, który w tym roku chcemy pokazać jako dobrą praktykę wychowującą społeczników i działaczy ( Sejm nie jest ciałem politycznym)

Kolejnym dobrym działaniem ( z wielu), z którego także jestem dumna to dwukrotna realizacja programu ” Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Były to projekty ” Mosinna” i Mosińska Rzeczpospolita Dziecięca” . Każda z tych form to fantastyczna przygoda z dziećmi i artystami prowadzącymi ( Grażyną Wydrowską, Michałem Kowalonkiem itd.)

W ramach stowarzyszenia współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi związanymi ze środowiskami lokalnymi,  artystami i twórcami

( również niepełnosprawnymi), Kołami Gospodyń Wiejskich, lokalnymi OSP, artystycznymi, ludowymi grupami nieformalnymi oraz z instytucjami publicznymi oraz kościelnymi. Bliska mojemu sercu jest także problematyka związana z rodzinami wielodzietnymi a szczególnie wszechobecna ich dyskryminacja.

 

 

Na co dzień jestem dumną matką 4 dzieci.

 

 

Updated: 28 Luty 2018 — 12:54

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Moje pasje © 2018 Frontier Theme